QR kodas (angliškas greito reagavimo, „greito reagavimo kodas“) yra dvimatis brūkšninis kodas. Tai juodų kvadratų kolekcija, išdėstyta ant kvadratinės grotelės baltame fone ir pritaikyta greitam skaitymui ir atpažinimui naudojant fotoaparatus. Jie gali užšifruoti įvairią informaciją mašinai patogiu formatu.
QR kodo formatą 1994 m. Sukūrė Japonijos įmonė „Denso“ ir iš pradžių jis buvo naudojamas automatizuoti procesus gamyklose.
2000 m. Jis buvo plačiai naudojamas dėl išmaniųjų telefonų su integruotomis kameromis atsiradimo. Šie kodai gali būti naudojami interneto adresams, geografinėms koordinatėms, vizitinėms kortelėms, nuolaidų kuponams šifruoti.
Priešingai nei įprastas vienmatis brūkšninis kodas, QR kodas gali laikyti gana didelį duomenų kiekį (iki 7 tūkst. 89 skaitmenų arba 4 tūkst. 296 raidžių, skaičių ir specialiųjų simbolių). Į dvimatį kodų sistemą įtrauktas specialus klaidų taisymo algoritmas: net jei 30% vaizdo yra sugadinta arba fotoaparatas jį „užtemdo“ nuskaitymo metu, jis vis tiek bus tinkamai perskaitytas. Taip pat QR kodas yra nuskaitomas, net jei kamera jį „mato“ kampu.
QR kodai yra žmonijos išradimas, kuris iki šiol akivaizdžiai neįvertinamas. Išsivysčiusiose šalyse jie dažniausiai naudojami šifruoti hipersaitus į svetaines ar kitą informaciją. Tačiau naudodamiesi QR kodais, galite greitai ir pigiai sukurti grynųjų pinigų mokėjimo infrastruktūrą. Šia galimybe aktyviai naudojasi besivystančios ekonomikos šalys, įskaitant Kiniją, Indiją, Braziliją. Ir panašu, kad koronavirusas galėtų gerai paskleisti šią praktiką visame pasaulyje, pastumdamas fintech pramonę į kokybinį proveržį.
Šiandien matome, kaip vyksta rinkos švietimo procesas: COVID-19 privertė Kinijos, Prancūzijos, Kataro ir kitų šalių valdžios institucijas įdiegti QR kodus, kad būtų galima atsekti piliečių sveikatos būklę ir jų judėjimą, o žmonės aktyviai naudojasi šia technologija. QR kodai tampa įprasta kasdienio gyvenimo dalimi, o tai reiškia, kad įmanoma ir būtina išplėsti šios technologijos pritaikymą – visų pirma finansų srityje.
Kur ir kaip naudoti?
QR kodai šiuo metu naudojami beveik visose gyvenimo srityse:
- Jų pagalba šifruojami URL internete. Pavyzdžiui, ant gatvių iškabų, gidų, pakuočių, reklamos. Tai leidžia ne įvesti visą el. Pašto adresą, bet greitai nuskaityti naudojant fotoaparatą.
- QR kodai ar jų dariniai yra plačiai naudojami transporte. Jų pagalba galite užkoduoti bilieto numerį, kurį nuskaitys turniketas ar valdiklis naudodamas terminalą.
- 2010-aisiais, pirmiausia Kinijoje, o paskui kitose šalyse, pradėjo populiarėti mokėjimo sistema naudojant QR kodus. Kinijoje „Alipay“ ir „WeChat“ sudaro apie 80% visų operacijų. Lietuvoje šiais kodais pukiai naudojasi MOQ ir Pigu platformos.
- QR kodai taip pat plačiai naudojami įvairiuose techniniuose procesuose. Pavyzdžiui, kad pramonės įmonių ar, pavyzdžiui, geležinkelio depo darbuotojai, aptarnaudami mašinas ar riedmenis, patikrintų, ar yra visi reikalingi mechanizmai ir dalys, jiems taikomi QR kodai. Baigę paslaugą, jie perskaito brūkšninius kodus, kurie „įskaičiuojami“ į kontrolinį sąrašą.
Kaip veikia QR kodų mokėjimai?
Tiek pardavėjo, tiek pirkėjo pusėje gali būti sugeneruotas QR kodas su mokėjimo nuoroda. Tačiau labiausiai paplitęs ir patogiausias yra pirmasis variantas. Tokiu atveju procesas atrodo taip:
Gavėjas (parduotuvė) sukuria QR kodą ir parodo jį pirkėjui.
Pirkėjas nuskaito QR kodą naudodamas programą ir paspaudžia mygtuką „Mokėti“. Tuomet pervedimo komanda siunčiama į banką.
Pardavėjas gauna mokėjimo patvirtinimą iš mokėjimo sistemos.
QR kodai gali būti dviejų tipų: statiniai ir dinaminiai. Statiniai kodai yra sukuriami iš anksto, juos galima išspausdinti ir pakabinti šalia kasos. Tokiu atveju pirkėjas, nuskenavęs kodą, savarankiškai įveda mokėjimo sumą į išmanųjį telefoną. Dinaminiai kodai yra generuojami konkrečiam mokėjimui ir jau apima mokėjimo sumą.
Naudojimas COVID-19 pandemijos metu
Pirmą kartą QR kodų technologija COVID-19 epidemijos metu buvo pradėta naudoti Kinijoje, kur anksčiau ši technologija buvo plačiai naudojama mobiliosiose programose su integruotomis mokėjimo sistemomis (Alipay, Wechat ir kt.). Dabar paraiškos su QR kodo skaitymo funkcija buvo papildomai susietos su piliečių asmens tapatybės kortelėmis. Toks QR kodas turi būti nuskaitytas prie įėjimo į transportą ar įstaigą, taip pat į viešas vietas (prekybos centrus, turgų, kavines, parkus ir kt.). Informacija patenka į reguliavimo institucijų duomenų bazę, kurioje galite sužinoti apie asmens ryšius su nustatytais koronaviruso nešiotojais, apsilankymus specialiai užkrėstose vietose ar karantino sąlygų pažeidimus. Be to, naudodama QR kodus, „Alibaba“ paleido mini programą populiarių programų viduje, vadinamą „sveikatos kodu“. Remiantis duomenimis apie piliečių, ypač žmonių, atvykusių iš nesaugios šalies, miesto ar rajono ar turėjusių kontaktus su užsikrėtusiais asmenimis, judėjimą, programa jiems priskiria statusą, kuris rodomas spalvų pavidalu – žalia, geltona ar raudona (raudonos spalvos turėtojai QR kodai turi atitikti griežtas karantino priemones).